تهران ، خیابان کریم خان ، خردمند جنوبی ، کوچه ملکیان ، پلاک۱۷

زیرسازی و نصب چمن مصنوعی ورزشی

نصب چمن مصنوعی

به دلیل امکان استفاده از چمن مصنوعی در تمام طول سال، دوام زیاد، ویژگی های سازگار با محیط زیست و البته اقتصادی بودن آن، به چمن طبیعی ترجیح داده می شود.

استفاده از چمن مصنوعی یک راه حل سریع و اقتصادی برای ایجاد زمین های ورزشی است. چمن مصنوعی در مدت زمانی کوتاه قابل نصب و پیاده سازی است. چشم انداز بهتری نسبت به چمن طبیعی به شما ارائه دهد.
از بوجود آمدن گل و لای در روزهای بارانی جلوگیری می کند. به عبارت دیگر نگهداری آن آسان و مقرون به صرفه تر است.
البته برای دستیابی به زمین ورزشی استاندارد نیاز به تیم متخصص می باشد. بنابراین لازم است کار را به متخصصان این فن بسپاریم. تیم فنی خبره بهچمن با سالها تجربه در زمینه چمن مصنوعی راهی برای آماده سازی هر چه سریعتر میادین ورزشی پیدا کرده اند.

مراحل زیرسازی و نصب چمن مصنوعی :

مرحله ۱ – تهیه سطح

قبل از شروع نصب، لازم است زمین را مسطح و هموار سازید تا چمن بخوبی روی آن نصب شود. ایجاد یک سطح صاف و هموار در نصب تضمینی برای دوام بیشتر آن در طی سالها است. برای اصلاح ناهمواری در منطقه باید کارهای زیرساختی انجام شود. شکل گیری سطح ناهموار تنها با کمک ماشین آلات ساختمانی میسر می شود.

مرحله ۲ – زهکشی

در این مرحله باید سیستم زهکشی احداث شود. در صورت نیاز کابل های برقی در کف نصب شوند. هیچ سرمایه گذاری نمی خواهد آب در کف زمین جمع شود. به همین دلیل یک سیستم زهکشی در اطراف منطقه برای تخلیه آب راکد ناشی از بارش باران نصب می شود. این فرآیند که بسته به اندازه زمین ۳-۲ روز طول می کشد، یکی از مهمترین مراحل زیرسازی چمن مصنوعی است.

مرحله ۳ – انتخاب مواد پایه

پس از اینکه سیستم زهکشی نصب و ثابت شد، روکش شن بادامی، نخودی و ماسه روی زمین ریخته می شود. سپس کف زمین از مواد پایه ای که باعث بهبود منطقه گودبرداری شده پر می سود. با این کار از خطر ریزش آن جلوگیری می شود. روند اصلاح و سفت شدن با دستگاه های ساختمانی آغاز می شود. در این مرحله با کمک متخصصان ، کف صاف و دارای شیب مناسب برای زهکشی بدست می آید.

مرحله ۴ – نصب لایه جاذب ژیوتکستایل

پدهای جاذب ژیوتکستایل در بین بستر سفت زمین و چمن مصنوعی استفاده می شوند. استفاده از آن برای به حداقل رساندن آسیب و سقوط از ضربه بازیکنان مهم هستند. ضخامت و کمیت لایه های جاذب با توجه به نوع ورزش مورد استفاده متفاوت است. در زمینه انتخاب این لایه ها، می توانید از کارشناسان با تجربه بهچمن مشاوره بگیرید. لایه های جاذب سبب نرمی زمین می شوند.
به ورزشکاران این امکان را می دهند تا راحت تر و ایمن تر ورزش کنند. خاک ارگانیسم زنده است. اگرچه ریختن ماسه سنگ، یا بتن از تشکیل علفهای هرز جلوگیری می کند، اما اقدامات احتیاطی اضافی همواره مفید می باشد. یکی دیگر از مزایای استفاده از ژیوتکستایل جلوگیری از رشد علفهای هرز در زمینی است که چمن در آن نصب خواهد شد.
محافظ لایه زیرین چمن در برابرسایش زیرسازی بوده و عمر مفید چمن مصنوعی را افزایش می دهد. بسته به اندازه زمین این روند طی چند ساعت به پایان می رسد.

مرحله ۵ – گذاشتن چمن مصنوعی

پس از آماده سازی زیرساخت های زمین، روند نصب چمن مصنوعی آغاز می شود. چمن مصنوعی به صورت رول در کنار هم گذاشته می شوند و باید صاف بودن بستر سطح چمن حفظ شود. در هنگام نصب چمن مصنوعی ، باید به هم جهت بودن الیاف رول های چمن دقت نمود تا سبب ایجاد مشکل و تفاوت رنگ نگردد.

مرحله ۶- اتصال لبه ها

مرحله مهم دیگر نصب چمن مصنوعی روند چسباندن اتصالات فرش چمن مصنوعی با استفاده از نوار اتصال است. چمن مصنوعی ثابت شده در زمین به یکدیگر متصل می شوند تا ظاهری یک تکه ایجاد کند و ثبات زمین را فراهم آورد. با توجه به حرکات موجود درزمین، از انحرافات احتمالی بعد از استفاده نوار اتصال جلوگیری می شود.

مرحله ۷ – مسطح سازی لبه ها

پس از گذاشتن چمن مصنوعی روی زمین ، صاف کردن لبه های چمن مصنوعی شروع می شود. این مرحله از نظر پوشش زیبایی شناسی محوطه و فراهم آوردن راحتی لازم از اهمیت بالایی برخوردار است. لبه های چمن مصنوعی باید به درستی بهم وصل شوند تا در هنگام استفاده مانع از بلند شدن لبه های چمن و ایجاد خطر برای بازیکنان شود.

مرحله ۸ – استفاده از پرکننده ها

مرحله آخر نصب چمن مصنوعی عملیات پر کردن است. چمن مصنوعی به پرکننده ها نیاز دارد تا استحکام و عملکرد خود را حفظ کند. ذرات پرکننده شن سیلیس و گرانول باعث افزایش انعطاف پذیری در میدان، ارائه تکنیک برتر و افزایش عملکرد بازیکن می شوند.
با کمک ذرات پرکننده ، الیاف چمن مصنوعی به موقعیت اصلی خود برگشته و در هر زمان ظاهر کاملی را حفظ می کنند. این امربه ورزشکاران در کاهش صدمات ناگهانی در حین انجام حرکات ورزشی کمک می کند.
با کمک ماشین آلات ویژه و تجهیزات برس کشی، شن سیلیس توزیع می شود تا در هر نقطه از چمن مصنوعی نفوذ کند تا عملکرد ورزشی این رشته افزایش یابد و در آخر گرانول را روی سطح چمن پاشیده بعد از این فرآیند، نصب چمن مصنوعی به پایان رسیده و زمین آماده استفاده است.

مرحله ۹ – تعمیر و نگهداری

برای حفظ عملکرد مطلوب هنوز هم باید از چمن مصنوعی مراقبت و نگهداری شود. با توجه به دفعات استفاده، حداقل یک بار در ماه، با استفاده از یک فرچه سفت، خلاف جهت الیاف آن را برس بزنید. این کار به تغییر حالت چمن مصنوعی به حالت افقی جلوگیری می کند و به مواد پر کننده اجازه می دهد تا روی زمین فرود بیایند. همچنین باید مرتباً گرانول را که به عنوان پرکننده استفاده می کنید، بررسی کنید و در صورت وجود کمبود، آن را شارژ کنید.
بسته به شرایط آب و هوایی منطقه، ممکن است شما نیز نیاز به انجام برخی عملیات ویژه داشته باشید. برای جلوگیری از خطر یخ زدگی و سرمازدگی در هوای بسیار سرد،یا مناطق اقلیمی گرم، اقداماتی انجام دهید که از آسیب دیدن زمین چمن مصنوعی جلوگیری کند.
باید روزانه چمن مصنوعی خود را از نظر وجود گرد و غبار ، خاک ، برگها و غیره که ممکن است از بیرون به وجود آمده باشد، بررسی کرده و آنها را از محیط خارج کنید. در غیر این صورت ، زهکشی محل ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. علاوه بر این می تواند به رشد علفهای هرز منجر شود. سالی یک بار برای جلوگیری از رشد گیاه روی سطح باید از یک علف کش استفاده کنید.

برای نصب چمن مصنوعی ایمن ، با دوام ، ماندگار و استاندارد، باید نکات مهم زیر را در نظر داشته باشید:

یک زمین ورزشی با استاندارد بالا فقط با محصولات و تیم اجرایی متخصص قابل دستیابی است. بنابراین، باید اطمینان حاصل کنید که کارهای خود را به تیم های حرفه ای و باتجربه واگذار می کنید. حتی اگر بالاترین کیفیت چمن مصنوعی در جهان را بخرید، در نتیجه نصب بد، قادر به انجام عملکرد خوب نخواهد بود.
برای استفاده طولانی مدت، اجرا صحیح و کامل به اندازه کیفیت چمن مصنوعی اهمیت دارد. در غیر این صورت زمین های بازی بعد مدتی خیلی سریع تغییر شکل می دهند و بر عملکرد و سلامتی بازیکن تأثیر منفی می گذارند.
چنانچه نصب چمن مصنوعی به درستی انجام نشود، مشکلات بزرگی را ایجاد می کند. اجرا نامناسب زهکشی ممکن است باعث رشد علفهای هرز و جلبک ها شود و عملکرد تخلیه آب را مختل کند.
کیفیت، دوام و استفاده صحیح از لایه های جاذب ضربه به اندازه کیفیت چمن مصنوعی اهمیت دارد. این لایه باید توسط متخصصان انتخاب و استفاده شود تا در صورت لغزش یا افتادن بازیکن ، اثرات ضربه را به حداقل برساند.

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید
  1. Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =